Fundusz Europejski
Prace badawczo-rozwojowe
Opracowanie systemu zarządzania energią 'Prognosis RDN' w oparciu o Rynek Dnia Następnego opartego na technologii Internetu Rzeczy w celu optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwie.
Opis projektu
Projekt polega na opracowaniu systemu opartego na technologii Internetu Rzeczy, który umożliwi zbieranie danych o cenach energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego. Dzięki wykorzystaniu sensorów i efektorów, system będzie mógł monitorować pobór energii na poszczególnych obwodach elektrycznych oraz sterować nimi w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, system będzie mógł kontrolować ładowanie i rozładowywanie magazynów energii, co pozwoli na optymalizację kosztów energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. W ten sposób, przedsiębiorstwo będzie miało możliwość dostosowania swojego profilu zużycia energii do najniższych cen na Rynku Dnia Następnego oraz wprowadzenia bardziej zrównoważonego i efektywnego sposobu zarządzania energią. System Prognosis RDN będzie opierał się na nowych algorytmach optymalizacyjnych, które pozwolą na dostosowywanie profilu zużycia energii przedsiębiorstwa do najniższych cen z RDN, oraz będzie automatycznie reagował na zmienność cen RDN, co pozwoli na minimalizację kosztów energii elektrycznej. Dodatkowo, system umożliwi sterowanie poborem energii na poszczególnych obwodach elektrycznych oraz ładowanie i rozładowywanie magazynu energii wg opracowanych inteligentnych strategii zarządzania. Projekt będzie składał się z szeregu prac badawczo-rozwojowych, takich jak opracowanie i wdrażanie nowych algorytmów optymalizacyjnych, projektowanie i implementacja systemu, a także eksperymentalne prace rozwojowe związane z dostosowaniem profilu zużycia energii przedsiębiorstwa do najniższych cen z RDN i optymalizacją kosztów energii elektrycznej. Projekt ten ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej.
Cel
Celem tych działań jest dostosowanie strategii do zmieniającej się sytuacji na rynku energii elektrycznej. W celu wykonania analiz zostaną zbudowane i ocenione różne
modele prognozujące zmienność cen energii na RDN, które pozwolą na optymalizację strategii zużycia energii.
Efekty i rezultaty projektu FENG.01.01-IP.02-1244/23 obejmują:
Optymalizacja kosztów energii – System Prognosis RDN umożliwia dostosowanie zużycia energii do najniższych cen na Rynku Dnia Następnego (RDN), co prowadzi do znacznego obniżenia kosztów energii elektrycznej.
Innowacyjne technologie – Wykorzystanie technologii IoT oraz nowoczesnych algorytmów optymalizacyjnych pozwala na inteligentne monitorowanie i sterowanie zużyciem energii, co poprawia efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.
Efektywność energetyczna – Prace badawczo-rozwojowe prowadzą do lepszego wykorzystania magazynów energii, minimalizacji strat i zwiększenia efektywności.
Innowacje produktowe – Projekt wprowadza nowe strategie zarządzania energią oraz system Prognosis RDN, co zwiększa konkurencyjność firmy.
Nowe miejsca pracy – Projekt przewiduje utworzenie dwóch miejsc pracy dla naukowców, wspierając rozwój lokalnej gospodarki.
Patent – Planowane jest złożenie wniosku patentowego, co podkreśla innowacyjny charakter projektu.
Wpływ ekologiczny – Projekt przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez efektywniejsze zarządzanie energią.
Numer projektu: FENG.01.01-IP.02-1244/23
Program: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Priorytet: Wsparcie dla przedsiębiorców
Działanie: Ścieżka SMART
Numer naboru: FENG.01.01-IP.02-001/23
Wartość projektu 1 477 000,00 PLN
Wkład Funduszy Europejskich 1 081 000,00 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Prace badawczo-rozwojowe
Bezprzewodowe urządzenie odczytowe wraz z systemem informatycznym realizujące zdalny odczyt pomiarów energii i dostarczające funkcjonalności Smart Meter, dla obecnej infrastruktury elektronicznych liczników energii elektrycznej
Cele projektu
Realizacja prac badawczych
Rozwój działalności B+R
Rozszerzenie oferty o nowy produkt oraz system informatyczny
Planowane efekty
- Wzrost innowacyjności firmy
- Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa
- Wprowadzenie na rynek nowych rozwiązań dedykowanych do obecnej infrastruktury energetycznej
Wartość projektu 1 298 890,77 PLN
Wkład Funduszy Europejskich 871 212,36 PLN
Prace badawcze
Wdrożenie modelu biznesowego oraz innowacyjnego systemu Prognosis na rynek krajowy i zagraniczny
Prognosis Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt: „Wdrożenie modelu biznesowego oraz innowacyjnego systemu Prognosis na rynek krajowy i zagraniczny” w ramach poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Celem działania jest wsparcie związane z rozwinięciem działalności biznesowej przedsiębiorstw typu start-up, gotowych do wejścia na rynek z produktem, przygotowanym w ramach danej Platformy startowej dla nowych pomysłów.
Celem projektu jest wdrożenie na rynek krajowy i zagraniczny systemu Prognosis do zarządzania polityką energetyczną w przedsiębiorstwie.
Dofinansowanie projektu z UE: 799 952,00 zł
Wkład własny: 141 168,00 zł
Całkowita wartość projektu: 941 120,00 zł